10 kryteriów wyboru coacha

Prev Next

? Jak wybrać właściwego coacha dla Ciebie? ~ 12.12.2007 Agnieszka Przybysz

Wybór coacha dla Ciebie- czym się kierować.

Wiele jest szumu informacyjnego nt. coachingu, prawie co druga firma szkoleniowa używa tego słowa świadomie lub marketingowo. Dużo jest opinii nt. wyboru coacha, doboru, tego jakie umiejętności powinien mieć coach?

Rozumiem klientów, którzy narażeni są na szum informacyjny, gdyż przy wielu okazjach używa się słowa coaching, czy to przy dawaniu porady, terapii czy też superwizji podwładnych w korporacjach. Wyobrażam sobie, że klient może chcieć wiedzieć więcej jak dokonać właściwego wyboru dla siebie.

Moją intencją jest, by ten artykuł był odpowiedzią na liczne pytania Klientów w kwestii wyboru coacha.

Autentyczność jest ważną wartością dla mnie dlatego podzielę się z Tobą tym jak ja wybierałam dla siebie Coachów-mentorów. Na początku sprawdziłam publikacje Coachów ? chciałam widzieć jaką wiedzą ekspercką z zakresu coachingu dysponują, jeśli to było możliwe wysłuchałam ich wypowiedzi, przeczytałam strony internetowe, a także rekomendacje i opinie innych klientów.

Patrzyłam co mnie przyciągnęło do tego coacha – mentora. Oczywiście moje wymagania były duże, gdyż sama dysponowałam wieloletnim bogatym doświadczeniem w zakresie rozwoju osobistego i coachingu. Choć mój Mentor-coach wyrósł ze środowiska Certyfikowanych Mistrzów Coachingu, nie jest mu certyfikat niezbędny, ma pozycję i markę na rynku, nie musi wspierać się certyfikatem.

Zrozumiałam też, że to nie certyfikat czyni coacha, a jego osobista unikalność i doskonałe doświadczenia poparte referencjami i rezultatami Klientów. Prawdziwy certyfikat to rezultaty i opinie klientów!

Nie piszę tego, by ucieszyć tych, którzy nie mają certyfikatów ICF czy innych. To jest w zgodzie z prawdą. Faktem jest jak ktoś jest dobrym coachem certyfikat nie ma znaczenia, to klienci, ich efekty i rekomendacje wyznaczają profesjonalizm coacha. W Polsce rynek coachingu jest młody i certyfikaty mogą być w początkowym okresie pomocnym wyznacznikiem wstępnych kwalifikacji, ale nie doświadczenia.

Kryteria wyboru właściwego dla Ciebie coacha. Warto zwrócić uwagę na poniższe pytania i zadać je Coachowi podczas rozmowy:

1. Ile płatnych godzin stricte coachingu przeprowadził? ( nie konsultacji, nie terapii, nie doradztwa, nie szkolenia)

2. Ilu klientów obsłużył w zakresie coachingu w ciągu jakiego czasu?

3. Jakie szkoły coachingu ukończył?

Coaching w Polsce jest od niedawna, od kilku lat w prawdziwym wydaniu, mam na myśli w takiej formule jak jest on uczony w zagranicznych szkołach coachingu. Coaching rozpoczął się w USA z początkiem lat 90-tych, ma zaledwie ponad 15 lat, zatem jeśli ktoś pisze, że zajmuje się coachingiem w Polsce od 20 lub 10 lat, warto dopytać się w jakiej szkole coachingu się uczył? Jakie międzynarodowe prestiżowe szkoły coachingu ukończył i kiedy? To da ci odpowiedź jak długo tak naprawdę potencjalny coach zajmuje się coachingiem sensu stricte.
Ukończenie szkoły coachingu wraz z doświadczeniem w pracy z klientami daje początki do profesjonalnego pakietu w zawodzie coacha.

4. Czy coach pracuje w zgodzie z kodeksem etycznym na przykład największych międzynarodowych organizacji zrzeszających Coachów na świecie, aczkolwiek inne profesjonalne organizacje też powinny mieć kodeks etyczny.

5. Sprawdź referencje i opinie innych klientów dostępne najczęściej na stronie internetowej coacha lub w formie pisemnej przed spotkaniem.

6. Czy pracuje w zawodzie coacha na pełen etat, czy też jest to jego dodatkowe zajęcie? Jakie jest coacha główne zajęcie?

7. Czy coach przechodził lub przechodzi swój własny proces coachingu?

8. Dodatkowo, jeśli potrzebujesz więcej informacji po spotkaniu z coachem, poproś o możliwość porozmawiania z jednym z klientów (z pewnością z dużej liczby klientów jest szansa, że ktoś zgodzi się na krótką rozmowę telefoniczną lub emial). Coach uprzednio powinien poprosić o zgodę klienta, by podać dane kontaktowe.

9. Czy posiada dyplomy uznawane przez międzynarodowe szkoły coachingu? Są one mile widziane, ale nie wymagane w Polsce, gdyż Uwaga: sam certyfikat – dyplom nie świadczy o profesjonalizmie coacha do tego dochodzi doświadczenie (patrz pkt. 1,2, 3 łącznie)
Coach ma być ekspertem w coachingu, a nie w branży, czy zawodzie klienta (to konsultant-doradca jest i powinien być znawcą branży, w której pracuje klient).

10. Dopasowanie na planie energii.
Pamiętam jak wybierałam swoich Coachów-mentorów kierowałam się w pierwszej kolejności tzw „chemią”, a raczej dopasowaniem na planie energii. Mówiąc językiem, którego używam od dawna zanim jeszcze zajęłam się coachingiem i zanim powstał bestseller Sekret – kieruje się tzw. prawem przyciągania ?? podobne przyciąga podobne?. Wierzę, że przy wyborze jest to najważniejszy element, oprócz kompetencji. Doświadczyłam tego w moim przypadku, a wielu moich klientów poczuło to od pierwszego spotkania.

Zarówno coach przyciąga do siebie klientów jak i klienci przyciągają do siebie właściwego dla nich coacha. Podobieństwo wartości, przebytych doświadczeń życiowych lub historii zawodowej lub po prostu podobieństwo na planie energii.

Wielokrotnie miałam klientów, którzy bez sprawdzania innych opcji, wiedzieli, że właśnie ze mną chcą pracować i oczekiwali, że się zgodzę. Intuicja ich przyprowadziła i dostali to czego oczekiwali. Tak też może się zdarzać w przypadku innych Coachów. Klientom polecam zwracać uwagę na intuicyjne podpowiedzi, odczucia i zadawanie Coachowi otwarcie pytań na temat jego lub jej doświadczeń i sukcesów w pracy z klientami.

Punkt 10 jako kryterium wyboru coacha ma takie same znaczenie jak doświadczenie coacha i kompetencje, szkoły akredytowane, z doświadczenia przypisałabym mu taką samą wagę jak kryteria od 1 do 9.
Życzę właściwych wyborów i wiele zadowolenia w procesie coachingu.

Masz pytania, powiedz mi czego potrzebujesz, a powiem Ci jak to osiągnąć >>

Agnieszka Przybysz
pionierka coachingu
Profesjonalny Coach?
ekspert relacji
autorka bestselerów Przyciągnij miłość
Przyciągnij Sukcesy z Pasją

absolwent CTI USA, ACTP ICF

Chcesz dodatkowej motywacji, zapisz się na Tygodniowe Zawodowe Inspiracje Gratis, dodatkowo 7 sesji online Gratis; coaching w Twoim domu, cele zawodowe w stopce strony.

? Copyright 12.12.2007 Coaching Institute, Polska wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Posted on 22 września 2008

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rating*

Sprawdź bezpłatnie PDF Prezent - potwierdź teraz mail w poczcie.
W portalu otrzymasz informacje m.in: coaching, rozwój osobisty, szkolenia: sukces, relacje międzyludzkie, motywacja, kompetencje, udzieli ich Profesjonalny Mentor Coach.
Copyright 2005 - nieskończoność Coaching Institute Wszelkie prawa zastrzeżone
COACHING INSTITUTE, skrytka pocztowa 28, 00-950 Warszawa 1 | tel. 888 75 888 1 | email ap [@] coachinginstitute.biz
Polityka prywatności | Regulamin | Program partnerski | Coaching Warszawa | Coaching Kraków | Life coaching | Business Coaching
Coaching relacji | Coaching kariery | Coaching opinie | Szukam Coacha | Życie osobiste
Pliki Cookies są niezbędne do prawidłowego działania tej witryny. Jesli nie akceptujesz ich zapisu opuść ją.